Yerin altından uzayın derinliklerine, kırsal ve kentsel gelişimden toplumsal gelişime kadar hayatın her alanında yer alan ve dünyayı güzelleştirmek adına en önemli dokunuşları yapan biz harita mühendislerinin mesleği; dünyada 5000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Haritacılığın mühendisliğe evrilmesi ile birlikte meslek alanlarımız ve işbirliği yaptığımız meslek disiplinleri de artmış ve bu gelişim mesleğimizin önemini daha da arttırmıştır. Bu öneme istinaden 2018 yılından itibaren 21 Mart; Odamızın üyesi ve Türkiye adına tek temsilcisi olduğu uluslararası organizasyonlardan olan Avrupa Harita Mühendisleri Konseyi (CLGE) ve Uluslararası Haritacılar Federasyonu (FIG) ile Amerikan Harita Mühendisleri Topluluğu (NSPS) tarafından Dünya Haritacılar Günü olarak kabul edilmiş ve dünya çapında kutlanmaya başlamıştır. 

 

Ayrıca mesleğimizin ve ülkemizin tanıtımı açısından önemli bir gelişme olarak, her yıl Avrupa Harita Mühendisleri Konseyi (CLGE) tarafından tarihe geçmiş bir haritacı Avrupa`da yılın haritacısı olarak ilan edilmekte ve anılmaktadır, Odamızın girişimleri ile Piri Reis; 2020`de, Avrupa‘da "Yılın Haritacısı" ilan edilmiştir.

 

Mesleğimizi tanıtmak, önemini anlatmak, meslek alanlarımızı korumak ve geliştirmek adına 21 Mart Dünya Haritacılar Günü`nün tanıtılması ve kutlanması bizler için ayrı bir önem arz etmektedir. Ancak bu yıl, içerisinde bulunduğumuz salgın sebebiyle önlem amaçlı olarak kutlama organizasyonlarımız ertelenmiştir. 

 

Harita İlanları olarak tüm meslektaşlarımızın Dünya Haritacılar Günü`nü en içten dileklerimizle kutlarken hem meslektaşlarımız hem de tüm insanlık için sağlıklı günler dileriz.